خونریزی گوارشی
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ،۱۳۸٥  

علت خونریزی معده چیست ؟ آیا خیلی خطرناک است ؟

هر فردی احتمال دارد در طول زندگی خود دچار خونریزی گوارشی از معده و روده شود ، بویژه در افراد بالای 40 سال شیوع این بیماری بیشتر است و معمولا مورد وحشت خانواده و فرد بیمار می شود .

علل خونریزی گوارشی عبارتند از : زخم معده و اثنی عشر – سرطان معده – سرطان خون و واریس مری و سایر اختلالات خونی و عروقی دستگاه گوارش – داروها – تومورهای خوش خیم – عفونتها – هموروئید « بواسیر » - استرس – اولسر – اسهال خونی .

علائم بالینی در خونریزی گوارشی فوقانی و تحتانی : دل درد – تهوع و استفراغ – مدفوع سیاه و خونی – ضعف عمومی – تپش قلب – شوک ناشی از سردی اعضاء انتهای دست و پا – رنگ پریدگی – کاهش فشار خون – پوست سرد و مرطوب – کاهش و یا قطع ادرار – ازدیاد اوره خون .

تشخیص خونریزی گوارشی : برای اینکه تشخیص دهیم که علت خونریزی گوارشی در یک فرد چیست و محل خونریزی از کجاست ، ابتدا باید از مریض شرح حال گرفته و سابقه بیماریهای وی را از او سوال کنیم ، مثلا آیا سابقه زخم معده و یا هموروئید دارد یا خیر ، سپس معاینات بالینی و فشارخون وی را کنترل می کنیم و جهت آزمایش خون از نظر میزان کم خونی و تستهای خونی و آزمایش مدفوع بررسی های لازم را انجام می دهیم .

 

 

 


کلمات کلیدی: