کزاز
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ دی ،۱۳۸٥  

کزاز چیست و علل آن کدام است ؟

بیماری کزاز نوعی بیماری حاد و غالبا کشنده است که سیستم اعصاب را درگیر می کند و در سراسر دنیا نیز شایع است . میکروب کزاز معمولا در خاک زندگی می کند و ابتلا به آن در باغبانها ، کشاورزان ، کارگران و معتادان به مواد مخدر تزریقی (مرفین ) بسیار شایعتر است معمولا متعاقب بریدن دستها یا هر عضوی در بدن انسان توسط ابزارهای باغبانی و یا در کارگاهها و کارخانجات ، میکروب از راه زخم پوستی وارد جریان خون انسان شده و علائم بیماری کم کم بروز می کند .

میکروب کزاز از خود نوعی سم تولید می کند بیماری کزاز یکی از شایع ترین علل مرگ نوزادان در کشورهای در حال توسعه است بدین علت که بند ناف نوزادان در بسیاری از موارد ( بویژه توسط ماماهای محلی و سنتی ) توسط تیغ یا چاقوهای غیر استریل بریده شده و میکروب کزاز وارد بدن نوزاد شده و پس از حدود هشت روز وی را می کشد بدین علت در ایالت پنجاب هندوستان بیماری کزاز را ، بیماری روز هشتم نیز نام نهاده اند . حتی افتادن کودکان در خیابانها و ایجاد زخم و خراش در دست و صورت آنها می تواند عاملی برای ورود میکروب به بدن آنها باشد . زیرا « اسپورکزاز » در خاک خیابانها و مدارس و کوچه ها به وفور یافت می شود .

در ایران بیماری کزاز به ویژه در نوزادان شایع است و سالانه هزاران نفر مبتلا به این بیماری فقط در بیمارستانها بستری شده و جان خود را از دست می دهند .

علل بیماری کزاز : عامل بیماری کزاز نوعی باکتری به نام « کلستریدیوم تقانی » است و قادر است به مدت 25 دقیقه در دمای 105 سانتی گراد زنده بماند ، این میکروب در خاکهای کشاورزی و کود حیوانی و اکثر مکانهایی که از خاک پوشیده شده ، زندگی می کند . دوره نهفتگی یا کمون میکروب کزاز از روز پیدایش زخم در سطح بدن تا بروز علائم بالینی مدت یک تا 14 روز است و گاهی هم می تواند تا هفته ها و ماهها بعد ظاهر شود .

علائم بالینی کزاز : ضعف – احساس خستگی – عرق و لرز – بیقراری – گلودرد – سردرد – سفتی و قفل شدن فک و بسیاری از عضلات صورت و شکم و مهره ها ، ایجاد چینهای عمیق در پیشانی ، گره خوردن ابروها ، به خارج و بالا کشیده شدن عضلات دهان ( به مجموع علائم فوق ، خنده شیطانی می گویند ) ، تشنجات عمومی بدن بویژه متعاقب نور و سر وصدا .

انواع کزاز : کزاز موضعی – کزاز نوزادان – کزاز مغزی – کزاز سر و صورت – کزاز اعصاب تنه و ستون مهره ها .

 

 


کلمات کلیدی: